

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 300 pF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Forward Current | 4 A |
| Forward Voltage | 550 mV |
| Average Rectified Current | 5 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 40 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 100 A |
| Reverse Voltage | 40 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 100 A |
| Reverse Current | 500 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 2333
Distributors
pcbx
Unit Price$0.32995
Ext.Price$0.32995
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.32995 | $0.32995 |
| 10 | $0.29658 | $2.96580 |
| 50 | $0.26659 | $13.32950 |
| 100 | $0.23524 | $23.52400 |
| 500 | $0.20758 | $103.79000 |
| 1000 | $0.18895 | $188.95000 |
| 3000 | $0.17199 | $515.97000 |
| 5000 | $0.16268 | $813.40000 |
